Sklárny PAS v Jizerských horách

Máme pro vás tip na cestování s děti v Jizerkách. Jizerské hory a podhůří to je spousta hradů a zamků, Ještěd, IQlandie, jizerská magistrála, bílí tygři, ale také sklárny a jablonecká bižuterie.

Základní surovinou pro výrobu korálků jsou skleněné tyče. Ty se roztaví na lávu a po vychladnutí se z nich vymačkávají skleněné perle. Vymačkané korálky se dále brousí na ohňové, voskové nebo MC perly. Ohňové se po výbrusu leští v peci, voskové jsou imitací pravých mořských perel a nejdokonalejší MC perle se brousí a leští na strojích.

Jablonečtí skláři umí vyrobit tisíce různých kombinací barev, tvarů a dekorů korálků. Některé korálky se stále brousí ručně. Po vybroušení putují korálky do pece. Ta je úplně stejná, jako jsou kaolínové pece na Karlovarsku. Nejkrásnější jsou MC perly podle anglického názvu machine cut. Ty se brousí strojově a mají tak krásné pravidelné tvary. Práce je tu fakt fofr. Poslední fáze je louhování. Tady se perly zbaví všech nečistot a získají krásný lesk. Korálky si můžete koupit na kusy v pytlíku nebo si vybrat náramek nebo náhrdelník od nejlepších českých designerů.