Ötziho archeopark ve Val Cenales v Jižním Tyrolsku

Ötziho archeopark ve Val Cenales

Při naší výpravě po stopách Ötziho jsme nemohli vynechat Archeopark v jihotyrolském Val Senales. Chcete si vyzkoušet, jak Muž z ledu žil? Kde bydlel, co jedl a jak vyráběl zbraně nebo lana?

Ötzi si rád pochutnával na tučném mase, a pro něj musel vyrazit se svým lukem a až 90 centimetrů dlouhými šípy. Naši kluci by nás myslím o hladu nenechali, jen by jim při jejich rychlosti střelby asi brzy došly šípy.

Po ulovení zdatného kousku je potřeba maso upéct, i když na to Ötzi neměl většinou čas a jedl ho syrové, přeci jen u sebe pořád nosil vybavení na zažehnutí ohně. Křemen, pyrit, kousky choroše a trochu suchého sena. No a šikovné ruce. A jak se ukázalo, ty má i Luky. Oheň zvládl hned na poprvé.

Pro citlivější jazýčky se může na porcování masa hodit pazourek, tedy kámen, který je opravdu ostrý. Úplně snadno s ním třeba rozříznete kůži, když si chcete spíchnout něco na sebe. Na to ale nemáme čas, a tak si vystačíme s náramkem. Na jeho pletení se používá způsob, kterým si Oetzi smotával lana, aby byla opravdu pevná.

Ale zpátky k jídlu. Už před více než 5000 lety jedli naši předci chleba. Obilí místo mletí nadrtili a placka připomínající spíš trdelník pak byla během chvilky hotová.

Poslední testy ukazují, že Ötzi si před smrtí pochutnával na zrní mouky jednozrnky, kterou mohl už ve své době pokosit, nebo sklidit srpem. Jeho posledním jídlem byl tuk z kozoroha a jelen s bylinkami. V archeoparku je živé nepotkáte, ale ve vnitřní expozici se o Oetziho životě dozvíte skoro všechno. A vlastně i o smrti. Ale za touhle záhadou se vypravíme přímo do hor.

Základní celodenní vstupné 4+ pro celou rodinu s dětmi do 18 let stojí 14 eur, pro rodinu 2+1 s jedním dítětem do 18 let pak 11 eur. Rozšířené vstupné, které zahrnuje i projížďku na ručně vydlabané kánoi, lukostřelbu nebo třeba pečení chleba stojí 34 eur pro rodinu 4+ nebo 27 eur pro rodinu 2+1.

Více informací o archeoparku najdete zde.